Alpinistični odsek - Dogodki

Alpinistična šola 2017/2018, AO Ljubljana-Matica

usposabljanje
Datum:09.03.2017ob: 19:30
zborno mesto:v prostorih PD Ljubljana-Matica v 1. nadstropju na naslovu Trdinova 8, Ljubljana
vodnik/kontakt:Laura Dovč / 041 211 927 / laura.dovc@gmail.comAlpinistični odsek
sklicna št.: 40001-17
primernost:alpinistična šola je namenjena vsem, ki bi se radi naučili osnov za varno plezanje v gorah.
oprema in dokumenti:v ceno je vključena izposoja večine potrebne plezalne opreme. Niso pa vključeni prispevki za prevoz, prenočevanje, vstopnine in hrano. Tečajniki morajo imeti plačano članarino PZS za tekoče leto.
stroški:180 € (do 23. leta), 280 € (do 30. leta) oziroma 390 € za ostale.
prijave:na uvodnem predavanju, sledi vplačilo 1. obroka (polovica: 90 € / 140 € / 195 €) ali celotnega zneska. Plačilo lahko opravite od 10. marca v društveni pisarni na Miklošičevi 17 ali na spodnji račun.

Alpinistični odsek PD Ljubljana-Matica organizira alpinistično šolo.

Začetek z uvodnim predavanjem: 9. marec 2017 ob 19:30 na Trdinovi 8 (1. nadstropje)

Prijave na uvodnem predavanju, sledi vplačilo 1. obroka ali celotnega zneska. Plačilo opravite po uvodnem predavanju v društveni pisarni na Miklošičevi 17 ali na bančni račun (naveden spodaj). Število mest je omejeno (25)! V primeru večjega števila prijav imajo prednost pri vpisu: udeleženci šole športnega plezanja na AO Ljubljana-Matica, ki imajo tudi popust v vrednosti 50 €, mlajši ter člani PD Ljubljana-Matica.

Pogoj za vpis v alpinistično šolo je ustrezno zdravstveno stanje in podpisana pristopna izjava.

Alpinistična šola je namenjena vsem, ki se želijo ukvarjati z alpinizmom in je prva stopnja alpinističnega izobraževanja. Alpinistična šola se deli na dva dela: teoretični in praktični. Predstavljena bodo vsa znanja, ki so potrebna za plezanje v gorah, najnovejše tehnike varovanja, potrebna oprema ter osnovne tehnike plezanja.

Šola traja 12 mesecev in obsega:

• šestnajst teoretičnih predavanj, ki bodo potekala ob četrtkih ob 18.30 v prostorih PD Ljubljana-Matica,
  • spomladanski izlet v gore,
  • štiri celodnevne plezalne izlete v plezališča po Sloveniji,
  • spomladanski plezalni tabor v Paklenici ter poletni plezalni tabor v slovenskih gorah,
  • štiri zimske izlete (gibanje v zimskih razmerah, ledno plezanje, plezanje po grapah, bivakiranje),
  • praktične vaje v plezališčih v okolici Ljubljane (Turnc, Iški Vintgar) ter na pokriti umetni steni (Urban Roof, PCL),
  • izleti potekajo ob vikendih, praktične vaje pa čez teden popoldne. Datumi se glede na vremensko situacijo lahko spremenijo.

Teoretična predavanja zajemajo naslednje teme:

• vozli,
  • alpinistična oprema,
  • prva pomoč,
  • etika in ocenjevanje vzponov,
  • branje skic in izrazoslovje,
  • priprava na skalno turo,
  • orientacija,
  • nevarnosti v gorah,
  • vremenoslovje,
  • GRZS,
  • priprava na zimsko turo,
  • alpinistično smučanje,
  • višinska bolezen, omrzline,
  • zgodovina alpinizma,
  • trening, prehrana in poškodbe,
  • poznavanje gorstev in pregled plezalnih ciljev.

Na praktičnih vajah bomo obdelali:

• navezovanje na pas, varovanje soplezalca,
  • osnove prostega plezanja,
  • prevezovanje in spust po vrvi v plezališču,
  • zabijanje klinov, uporaba premičnih varoval (zatiči, metulji),
  • izdelava sidrišč v skali,
  • gibanje naveze v večraztežanjih smereh,
  • izdelava sidrišča za spust po vrvi ter spust po vrvi,
  • samoreševanje (prusikarjenje),
  • reševanje padlega soplezalca,
  • transport poškodovanega soplezalca.
  • hoja s cepinom in derezami,
  • zaustavljanje s cepinom,
  • sidrišča v snegu, gibanje naveze v snegu,
  • uporaba lavinskega kompleta (žolna, sonda in lopata), prerez in preizkus trdnosti snežne odeje.

Med alpinistično šolo se tečajniki lahko udeležujejo izobraževalnih akcij, ki jih organizira Komisija za alpinizem PZS. Pri tem jim odsek krije del stroškov. Tečajniki na koncu z uspešno opravljenim izpitom pridobijo naziv mlajši alpinistični pripravnik in s tem stopijo na prvo stopnico alpinističnega izobraževanja.

Na uvodnem predavanju bo predstavljen podroben program predavanj in termini izletov.

Šolo vodi Laura Dovč, s predavanji in na izletih pa sodelujejo še drugi izkušeni, športno plezalni in alpinistični inštruktorji, vsi člani Alpinističnega odseka Ljubljana-Matica.

Objavljeno: 7.2.2017 ob 12:02 , zadnja sprememba 7.2.2017 ob 14:24 Št. ogledov: 2014

Podatki za plačilo z uporabo plačilnega naloga UPN:
Prejemnik:Planinsko društvo Ljubljana-Matica, Trdinova 8, 1000 Ljubljana
IBAN:SI56 0203 1001 9578 484
BIC banke:LJBASI2X
Koda namena: OTHR
Namen: Alpinistična šola 2017/2018, AO Ljubljana-Matica
Referenca:SI00 40001-17
Znesek: 180 € (do 23. leta), 280 € (do 30. leta) oziroma 390 € za ostale.