Razstava ob stoletnici rojstva Gregorja Klančnika

Objavljeno: 12.12.2013 Št. ogledov: 598

Slovenski planinski muzej je v sodelovanju s Koroškim pokrajinskim muzejem pripravil priložnostno razstavo

ob stoletnici rojstva športnika, gospodarstvenika in planinskega delavca GREGORJA KLANČNIKA.

Odprtje priložnostne razstave je v petek, 13. decembra 2013, ob 17. uri

O Gregorju Klančniku iz zgodovinske monografije planinskega društva Ljubljana-Matica "Matica planinstva":

"Prav rojstni kraj (Mojstrana) z bližnjimi, najvišjimi slovenskimi gorami, vključno z očakom Triglavom, je vanj že v zgodnji mladosti za vse življenje vtisnil pečat. Prav v tistih koncih je Klančnik v 80. letih odigral ključno vlogo pri obnovah koč. V mladosti bil član Sokola, kjer je spoznal tekmovalno smučanje in leta 1937 postal vseslovanski prvak v klasičnem smučanju. Bil je tudi plezalec: v 30. letih se je prek Triglavske stene na Triglav povzpel 50-krat. Leta 1946 se je iz Gorenjske preselil na Koroško, na Ravne. V novem okolju se je hitro spoznal s planinskimi in športnimi delavci in bil med soustanovitelji Planinskega društva na Ravnah. Po vojni je bil med funkcionarji smučarske zveze, kjer je kot član komiteja za teke FIS skrbel za smučarski tek, bil pa je tudi podpredsednik Smučarske zveze Jugoslavije. Leta 1984 je prevzel vodenje PD Ljubljana - Matica (do leta 1995), kar je prekinila njegova smrt. Klančnik nosi glavne zasluge za uspešno izpeljan in verjetno največji planinski projekt po drugi svetovni vojni – prenovo in povečanje planinskega doma na Kredarici. Vodenje projekta je prevzel leta 1981, priprava del za izvedbo pa je bila tako temeljita, da sta za delo zadostovali samo dve letni sezoni; tako je bila slavnostna otvoritev že leta 1983. Podobno je bil aktiven pri prenovi Koče pri Sedmerih Triglavskih jezerih (1986–1988). Sledila sta obnova in povečanje Koče pri Savici ter prenova tovorne žičnice na Komno."