Vodniški odsek - Dogodki

zborno mesto:Ljubljana - pred cerkvijo v Šentvidu
vodnik/kontakt:Slavica Pavlin / 041 462 709Vodniški odsek
sklicna št.: 10121-17
težavnostna stopnja: lahkapot: označena pot
primernost:za kandidate s kondicijo za ca 5 ur hoje
višinska razlika:ca 600 m
okvirni čas hoje:5 h
oprema in dokumenti:pohodne palice, čevlji z rebrastim podplatom, ostala običajna gorniška oprema
način prevoza:lasten osebni avto ali po dogovoru
stroški:13 EUR za člane, 15 EUR za nečlane
prijave:z vplačili: v pisarni društva do petka 26.5.2017 do 12. ure

Ljubljana-Korensko sedlo-Hermagor (Šmohor)-Moederndorf-Egger Alm (Brška planina)-Poludnik-Dallacher Alm-Ljubljana

Poludnik je vrh v Karnijskih Alpah, v neposredni bližini Šmohorja (Hermagorja), ki mu je v zgodovini uspelo ohraniti slovensko ime; dosežemo ga iz Ziljske doline. Sam vrh leži na meji med Avstrijo in Italijo. Vzpenja se nad Brškim jezercem ca 10 km nad vstopom v sotesko Garnitzenklamm. Vzhodno od Brškega jezerca sta planini z lesenimi planšarijami,  Poludniger Alm in niže Dallacher Alm, zahodno pa Egger Alm (Brška planina).

Iz Ljubljane se odpeljemo preko Korenskega sedla do Šmohorja, dalje mimo vasice Moederndorf in vstopa v sotesko Garnitzenklamm ter se po ozki vijugasti cesti povzpnemo še do Brške planine. Od tu nas bo pot vodila najprej do širokega travnatega prelaza, po italijanski strani meje bomo začeli strmejši vzpon po gozdu z občasnimi razgledi na planine pod nami in Ziljsko dolino, proti vrhu postanejo razgledi razsežnejši, saj hodimo  do samega vrha Poludnika po travnatem grebenu. Z vrha se bomo zazrli v Brško jezero pod nami, malo dlje pa se bo lesketalo Preseško jezero, nasproti pa bodo vršaci Ziljskih Alp. Sestopili bomo proti vzhodu do Poludniger Alm, nižje do Dallacher Alm in do izhodišča. Tura tehnično ni zahtevna pa tudi kondicijsko spada med zmerne ture.

Mehkoba in odmaknjenost tega predela  s samim Poludnikom obdanim s prijaznimi planinami in jezercem med njimi ima svoj čar.

V primeru slabega vremena bo tura odpovedana ali prestavljena.

foto Slavica Pavlin

Objavljeno: 9.12.2016 ob 14:00 , zadnja sprememba 22.5.2017 ob 15:22 Št. ogledov: 431

Podatki za plačilo z uporabo plačilnega naloga UPN:
Prejemnik:Planinsko društvo Ljubljana-Matica, Trdinova 8, 1000 Ljubljana
IBAN:SI56 0203 1001 9578 484