Vodniški odsek - Dogodki

Tečaj gorništva za zahtevne snežne ture

usposabljanjeobmočje: Julijske Alpe
Datum:13.12.2017ob: 18:00 do: 17.12.2017 20:00
zborno mesto:SREDA (13.12.) Iglu špot, Tržaška cesta; SOBOTA (16.12.) ob 7.00 na parkirišču v Vodicah
vodnik/kontakt:Marko Jurič / 041 572 893Vodniški odsek
sklicna št.: 10298-17
težavnostna stopnja: zelo zahtevnapot: snežna tura
primernost:za vse, ki jih zanima planinarjenje v zimskih razmerah
višinska razlika:med 800 in 1200 m, odvisno od prevoznosti ceste na Vršič
okvirni čas hoje:sobota 8 h, nedelja 8 h
oprema in dokumenti:obutev (čevlji s trdim podplatom) in obleka za zimske razmere, zaščitna očala, zaščitna krema, gamaše, cepin, dereze, pohodniške palice, plezalni pas, čelada, dve vponki z matico, dve pomožni vrvici debeline 6 mm, dolžine 2,5 m ter plazna žolna, sonda in lopata.
način prevoza:osebni avtomobili
stroški:60 EUR za člane PD Ljubljana-Matica, 75 EUR za člane drugih društev.
prijave:vodniku na telefon 041 572 893 do 8.12. oz. do zasedbe prostih mest. Vplačila v pisarni PD Lj.-Matica, Miklošičeva 17 do 13.12.17

Tečaj je namenjen vsem, ki želijo v zimskih razmerah varneje hoditi v gore, predvsem pa udeležencem zahtevnejših izletov in plezalnih vzponov, ki jih organizirajo vodniki PD Lj.Matica.

Udeleženci bodo na tečaju dobili osnovna znanja o opremi za zimske razmere, njeni uporabi, gibanju v zasneženi pokrajini in s tem povezanimi nevarnostmi.

Začetek tečaja bo v sredo, 13.12. ob 18.00 v trgovini Iglu šport na Tržaški cesti. V trgovini bomo pregledali opremo, manjkajočo bo mogoče kupiti ali si jo izposoditi.

Praktično delo bo potekalo na Vršiču z zaključno turo na Malo Mojstrovko, do Grebenca alpinistični vzpon po Pripravniški grapi.

Sobota: Dobimo se ob 7.00 na parkirišču pri pokopališču v Vodicah. Z osebnimi avtomobili se bomo odpeljali na Vršič, oziroma do kjer bo prevozna cesta.

Obdelali bomo sledeče teme:

• priprava na turo, namestitev in testiranje plazne žolne
  • prerez snežne odeje in testiranje medsebojne povezanosti posameznih plasti
  • hoja po raznih vrstah snega v različnih nakloninah s palicami in izbira smeri
  • uporaba cepina pri vzponu, sestopu, prečenju in zaustavljanje v slučaju zdrsa oziroma padca
  • uporaba derez v različnih vrstah snega in tehnika hoje v različnih nakloninah v vzponu in sestopu
  • izdelava sidrišča in samovarovanje s cepinom
  • prečenje pobočja, ki mu grozijo plazovi in tovariška pomoč v slučaju nesreče
  • iskanja zasutih s plazno žolno, sondo in lopato, ter načrtno izkopavanje zasutega
  • prepoznavanje področja, kjer so klože in opasti, ter vrste in nastanek plazov

Zaključek praktičnega dela tečaja bo v poznih popoldanskih urah. Po namestitvi in večerji v Erjavčevi koči bomo analizirali delo na terenu. Sledilo bo predavanje o preobrazbi snežne odeje in nevarnosti v gorah. Ponovili, oziroma naučili se bomo tudi vozle, ki jih potrebujemo za samovarovanje na vrvnih ograjah.

Nedelja: Po zajtrku bomo odšli na zaključno turo. Če bodo razmere dovoljevale, se bomo vzpeli do vstopa v Pripravniško grapo. Tam si bomo namestili plezalne pasove in čelade, ter se v navezi povzpeli na Grebenc in M.Mojstrovko. Z vrha bomo sestopili v smeri letne poti na Vršič. V Erjavčevi koči bomo zaključili tečaj s kratko analizo.

V primeru neustreznih snežnih ali vremenskih razmer bo tečaj prestavljen ali odpovedan 12.12.17.

Dodatni strošek: 25 EUR za polpenzion v Erjavčevi koči

Objavljeno: 9.12.2016 ob 14:00 , zadnja sprememba 25.10.2017 ob 10:59 Št. ogledov: 514

Podatki za plačilo z uporabo plačilnega naloga UPN:
Prejemnik:Planinsko društvo Ljubljana-Matica, Trdinova 8, 1000 Ljubljana
IBAN:SI56 0203 1001 9578 484
BIC banke:LJBASI2X
Koda namena: OTHR
Namen: Tečaj gorništva za zahtevne snežne ture
Referenca:SI00 10298-17
Znesek: 60 EUR za člane PD Ljubljana-Matica, 75 EUR za člane drugih društev.