Vodniški odsek - Dogodki

Osnovni tečaj zimskega gorništva

usposabljanje
Datum:12.01.2019ob: 07:00 * do: večernih ur
zborno mesto:na parkirišču pri cerkvi v Šentvidu v Ljubljani.
vodnik/kontakt:Andreja Tomšič Drab / 040 666 198Vodniški odsek
sklicna št.: 10006-19
težavnostna stopnja: lahkapot: snežna tura
primernost:za vsakogar, ki je vešč osnovnega gibanja v kopnem gorskem svetu in se želi naučiti varnega gibanja na lažjih in srednje zahtevnih snežnih turah v zimskih razmerah.
višinska razlika:odvisna od snežnih razmer
okvirni čas hoje:8 h
oprema in dokumenti:Obleka in obutev primerna zimskim razmeram (zimski čevlji, gamaše, vetrne hlače in anorak, topla oblačila, kapa, rokavice - vsaj 2 para), pohodne palice, cepin, dereze, čelada, termovka s čajem, čelna svetilka, zaščitna sončna očala in krema, članska izkaznica s plačano članarino 2018 ali 2019. Če imaš, vzemi še plazno žolno, sondo in lopato. Če opreme še nimate lahko svetujemo pri nakupu. Nekaj opreme lahko tudi posodimo.
način prevoza:lasten prevoz z osebnimi avtomobili po dogovoru.
stroški:za stroške organizacije in vodenje tečaja: 25 € za člane PD Ljubljana Matica, za člane drugih društev 30 €.
prijave:Prijave s plačilom v društveni pisarni na Miklošičevi 17 v Ljubljani (tel. 01-2312-645) do srede, 9. januarja oz. do zasedenosti mest.

*pred tečajem bo skupni sestanek v četrtek, 10.1. ob 18 h, v trgovini Iglu šport na Tržaški 88

Opis tečaja:

Na tečaju vam bomo teoretično in praktično predstavili varno gibanje na lažjih in srednje zahtevnih snežnih turah v gorah. Spoznali boste osnovno opremo za zimske ture in se jo naučili uporabljati, se seznanili z nevarnostmi v gorah pozimi ter se naučili načrtovati zimske ture, kjer so za gibanje potrebne dereze in cepin.

Četrtek, 10.1. (Iglu Šport, Tržaška 88): uvodni sestanek udeležencev. Najprej se bomo pogovorili o pripravi na izvedbo zimskih tur, nato pa skupaj pogledali sodobno zimsko gorniško opremo. Možnost izposoje opreme ali svetovanje pri nakupu.

Sobota, 12.1. (lokacija bo določena naknadno, odvisno od snežnih razmer):

• seznanitev z namestitvijo ustrezne opreme,
  • tehnika gibanja in pravilna uporaba opreme (hoja s cepinom, brez in z derezami v različnih nakloninah pobočja, ustavljanje s cepinom pri zdrsu),
  • prerez snežne odeje in preizkus trdnosti snežne odeje,
  • uporaba plazne (lavinske) žolne za iskanje zasutega v plazu in plazne sonde,
  • popoldne bodo v koči potekali pogovori o nevarnostih v gorah pozimi in o prehrani pozimi v gorah.

Opombi:

• V primeru neugodnih snežnih razmer bo tečaj prilagojen razmeram.
  • 14 dni kasneje - v soboto, 26. 1. 2019 bo še neobvezna zimska tura, kjer bomo praktično uporabili
    pridobljeno znanje načrtovanja poti v snežnih razmerah in ocene nevarnosti plazu ter gibanja z derezami in
    cepinom. Predvidoma se bomo vzpeli na goro Nad šitom glava (2087 m); cena 25 €. Glej razpis na strani
    PD Ljubljana Matica.

Objavljeno: 1.1.1970 ob 01:00 , zadnja sprememba 3.1.2019 ob 10:33 Št. ogledov: 563

Podatki za plačilo z uporabo plačilnega naloga UPN:
Prejemnik:Planinsko društvo Ljubljana-Matica, Trdinova 8, 1000 Ljubljana
IBAN:SI56 0203 1001 9578 484
BIC banke:LJBASI2X
Koda namena: OTHR
Namen: Osnovni tečaj zimskega gorništva
Referenca:SI00 10006-19
Znesek: za stroške organizacije in vodenje tečaja: 25 € za člane PD Ljubljana Matica, za člane drugih društev 30 €.