Planinsko društvo - Koče

Triglavski dom na Kredarici, 2515 m

Gorski predel: Julijske Alpe
Oskrbnik: Herman Uranič
Telefon koče: (04) 531 28 64, 040/620 781, (01) 23 12 645 (PD)
E-pošta:
Stanje: ni oskrbovan, sprejmejo vas meteorologi
Kategorija: 1
Ležišča: V sobah - 141
Skupna - 200
Zimska - 0
Sedeži v jedilnici: 300
Cenik: dokument PDF - cenik

Opis postojanke:

Sezonsko odprta: običajno od sredine junija do začetka oktobra. Izven sezone vas sprejmejo meteorologi, ki nudijo nastanitev (postelja, rjuha, deka, prostori so neogrevani).

Spremljanje Triglavskega ledenika, Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU Pogled izpred doma proti jugovzhodu (spletna kamera ARSO)

Aktualni podobi s Kredarice

Naslov: Triglavska cesta 93, 4281 Mojstrana

Dom stoji na Kredarici, vzpetini v grebenu med Rjavino in Triglavom. Prvo Triglavsko kočo na Kredarici je na svetu, ki ga je kupil Jakob Aljaž, po njegovi zamisli postavilo SPD; slavnostno so jo odprli 10. avgusta 1896. Skromno kočo so leta 1909 povečali in jo ob otvoritvi, 8. septembra 1909, preimenovali v Triglavski dom na Kredarici. Po 2. svetovni vojni upravlja dom PD Ljubljana-matica, ki je v letih 1953 in 1954 zgradilo velik prizidek in s tem povečalo zmogljivost doma; povečani dom so odprli 8. avgusta 1954. Zaradi vedno večjega obiska dom ni bil več kos svojim nalogam, zato se je PD Ljubljana-matica odločilo za povečavo doma. Z veliko družbeno pomočjo je v poletnih sezonah 1982 in 1983 zgradilo in opremilo velik trinadstropni prizidek in ga funkcionalno povezalo s starim objektom; slovesna otvoritev je bila 17. septembra 1983 v počastitev 90-letnice ustanovitve SPD. Leta 1984 so obnovili še stari dom in s sklepno slovesnostjo 20. oktobra 1984 so bila vsa dela s povečavo in obnovo končana. V prizidku doma je tudi meteorološka postaja. PD Ljubljana-matica si zelo prizadeva izboljšati ekološke probleme na Kredarici. Leta 1992 so montirali prvih 20 sončnih celic, ki spreminjajo sončno v električno energijo. Ta sistem so z leti močno povečali, leta 1998 pa so ga dopolnili še z vetrnim generatorjem. Leta 1994 so zgradili zunanje suho stranišče, ki zaradi slabe izvedbe projekta ne deluje dobro. Leta 1992 so vključili mobitel, sedaj pa ima dom normalno telefonsko povezavo. Dom je odprt vse leto; redno je oskrbovan od konca junija do konca septembra, ob drugem času pa postrežejo meteorologi in omogočijo prenočevanje. V petih gostinskih prostorih je 300 sedežev, dva točilna pulta; v 30 sobah je 140 postelj, na 12 skupnih ležiščih pa 200 ležišč; WC in umivalnica v pritličju; v jedilnici kmečka peč; voda kapnica, agregat za elektriko. Vir: Vodnik po planinskih kočah v Sloveniji / Jože Dobnik Več o zgodovini Kredarice...

Razgled:
Ker stoji dom na precej odprtem svetu, ima lep razgled. Proti vzhodu sta Kredarica in Rž, desno Veliki in Mali Pršivec, na drugi strani Krme greben od Debele peči do Draških vrhov, ki se na južno stran nadaljuje v ostenjih Tosca in Vernarja, desno vidimo del Velega polja in v ozadju del Spodnjih Bohinjskih gora; na zahodu se pne Triglav; proti severu se od Triglavske severne stene zvrstijo Pihavec, Dovški Gamsovec, Prisojnik, Razor, Stenar, Dolkova špica, Škrlatica in Martuljške gore, blizu je Begunjski vrh, daleč na obzorju pa vidimo ob lepem vremenu Visoke Ture.

Dostop:
  • Avto: asfaltna cesta z Bleda do vojašnice Rudno polje na Pokljuki 20km, od koder je mimo Vodnikovega doma, čez Konjsko sedlo in Kalvarijo 5h; lokalna, delno asfaltirana cesta iz Mojstrane v Vrata 12km, od koder je po Tominškovi poti 5h, čez Prag 5h30; lokalna makadamska cesta iz Mojstrane do Lovske koče v Krmi 12km, od tod čez Zgornjo Krmo in ob vznožju Rži 5h30;
  • primerne ceste za avtobus: na Rudno polje, do Kovinarske koče v Krmi in v Vrata.
  • AP Pokljuka, Stara Fužina, Bohinjsko jezero in Mojstrana: s Pokljuke (AP pri odcepu ceste proti hotelu Šport) mimo vojašnice na Rudnem polju in Vodnikovega doma 6h; od AP Jezero ob Bohinjskem jezeru skozi Voje in mimo Vodnikovega doma 6h, iz Stare Fužine 30 minut manj; iz Mojstrane v Vrata ter po Tominškovi poti 7h30, ali čez Prag 8h; iz Mojstrane mimo Kovinarske koče v Krmi, čez Zgornjo Krmo in ob vznožju Rži 8h.
Zanimivejše ture:
Triglav (2864 m) 1h.

Prehodi do drugih postojank:

Knjiga pohval in pritožb - Dodaj komentar
Knjiga pohval in pritožb je namenjena obiskovalcem koč. Vabimo vas, da izrazite svoje mnenje o delovanju in ponudbi posamezne planinske koče. Z veseljem pa sprejemamo vaše predloge za izboljšave.
Captcha
Gregor, 12.10.2017
Pozdravljeni, mene zanima, če je v mesecu oktobru kuhinja odprta? Hvala za odgovor!
Primož, 30.09.2017
Mene pa zanima, če je tisti voda v Močivcu, pitna? Ali jo je treba prekuhat? A mogoče kdo ve?
Alex, 29.08.2017
Velika izbira hrane in pijače, prijazno osebje in urejena koča. Tako kot tu, si kot redni obiskovalec gora, želim v vsaki koči. Čestitke in pohvale vsem, ki so/ste del te zgodbe.
Sophie, 17.08.2017
The stuff was extremely friendly and helpful with us. The region is beautiful. The 3 days we spent there was amazing! Thank you!
Maša Plestenjak, 11.08.2017
Lepo vzdrževana koča, ZELO prijeten kolektiv, odlična hrana izpod prstov najboljšega kuharja in nenazadnje THE BEST oskrbnik Herman. Respect! Čestitke do sedaj in še mnogo uspeha in prijetnih dogodivščin vam želim tudi v bodoče. Thank you for being in this way :)