Šentanjska Smrketa

Herojske zgodbe z gora in gostiln.
Odgovori
kastelicp
Ime in priimek: Peter Kastelic

Danes sem se zbudil še posebej zgodaj, ko so me opoldanski sončni žarki skozi okno nežno pobožali po licu. Takoj ko sem se prebudill, sem se zavedel, da tako lepemu dnevu ne morem pustiti, da gre v nič. V ranih jutranjih urah torej, še napol v snu, zavrtim telefon in zbudim dnjohajočega Jakata. A greš plezat danes? Grem. Odpeljem se do njega, spijeva jutranjo kavo in se pomeniva o izbiri smeri. Domnevava da sta smeri Kamenko in njegov steber v NŠGju še mokri, zato se odločiva za smeri Smrketa ali Šentanjska v Begunjščici. Iščeva skice, skic ni. Ne v Jakovi domači knjižnici, ne na spletu, nikjer. Veva pa, da so v spodnjem sektorju Begunjščice nasvedrane tri smeri. Janc Mali, Smrketa in Šentanjska. Pa si rečeva: »Slediva svedrom, pa mava 66% da sva zadela eno izmed smeri, ki sva si jih poželelela«. Odpeljeva se. Parkirava. Sledi eden izmed mojih najljubših dostopov in kot bi trenil sva že pred tunelom, pa na dnu melišča in pod steno. Usekava prvo navrtano na desni. Ime smeri nama izda šele prelepa poč na sredini. Šentanjska. Definitivno Šentanjska. Svet do poči je bil nekoliko podrt, pa ni bilo sile. Poč sijajna, morda celo malo podcenjena. Sledita pa še dva cuga do vrha in apzajl direktno na pot. Nisva se še naplezala. Misli uhajajo k Smrketi. Uporabiva klic v sili in pozoveva Vida, ki te stene pozna kot lasten žep. Predlaga nama da se izogneva spodnjemu skrotovjastemu delu smeri in v Smrketo vztopiva kar skozi njeno… No… Tik pod detajlom, kar skozi okno v tunelu. Moram priznati, da se je Smrketa dobro borila. Ni manjkalo dosti, pa bi jo bila preplezala na A0 varianto. Tako mikavni so namreč tisti svedrovci ob šajbasti razpoki. Pa je na koncu Smrketa vseeno zapela svojo slavno »Tidam tidam tidam tidam«. Fenomenalna poč v bistvu. Spodaj malo širša, skoraj kamin, ki ga polezeš kakor nevešči evropejci pač plezamo poči. Nato se zoži na debelino kolena, kar z omenjenim delom telesa tudi s pridom izkoristiš. Še nekoliko višje stiskaš pest, proti vrhu pa obračaš zapestje. Jaka nato podela še zgornji tipično frikovski, a zelo lep cug. Še malo kasneje pa že letiva v dolino in domov. Spontan in prekrasen izlet. Bova še kdaj ponovila.

Pa še par fotk (da ne bo tako pusto), pa naj govorijo kar same zase.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Odgovori