Pogovor na vrta?i-ocenjevanje zim. pristopov za za?etnike

Oprema, strokovni članki, nasveti... in še kaj koristnega
Uporabniški avatar
Poison Ivy
Prispevkov: 255
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:35
Ime in priimek: Ivana Odič

hoj, k smo se na vrta?i pogovarjal kaj je "plezalni vzpon" in kaj ni. tole sm zvedla-v bistvu je plezalni vzpon vse (vse!), kar si lahko vpi?ete v va?e tabelce pod "zimske vzpone", se pravi smeri (slapovi) nad 100m in vsi pristopi nad 2000m. Se pravi, da v tem ni razlike med pristopom na Vrta?o po "normalki", ali po izredno te?ki in zahtevni grapi :cool:
?e vpra?anje za tiste, ki ?e vse vedo- kako se oceni npr.vzpon na malo mojstrovko- III/1 , kar smo zelo radi kar na slepo prepisali :?
III naj bi bila ve?razte?ajka, brez pripravljenih ?tantov, sestop je lahko abzajl. :? arabska 1 ocenjuje te?avnost plezanja-se pravi ne veliko :) a se ne oceni tudi naklona grapce-npr. 45° oz. 30° itd? navedba naklonine v stopinjah se mi zdi v takih grapah dobra informacija :roll:
kot vidte se nam, ki imamo velike u?ke, porajajo vpra?anja, na katere tudi s skupnimi mo?mi ne znamo odgovorit in bi bili hvale?ni za jasne odgovore kako se ocenjuje zimske pristope.
"Maybe true. Maybe not true. Better you believe." - Sherpa saying.
CyberSam
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Feb 2005, 13:31
Ime in priimek: Samo Krmelj

Alpinisti?ni vzpon je vsaka plezalna smer visoka nad 100m (skalna, slap, mix), vsak pristop nad 2000m (narejen v koledarski zimi) in ne kadarkoli, vsi turni smuki (pomoje morjo bit tud na 2000 m) in ?e kaj.
In res, ?e gleda? samo ?tevilo vzponov ki jih opravi? v dolo?enem ?asovnem obdobju (seveda pozimi) ni va?no ali gre? na hrib po normali (nad 2000m) ali pa spleza? gor po superte?ki smeri. Seveda pa je tle velika kakovostna razlika (zato so tudi ocene zraven, a ne).
Kar se ti?e va?ih dilem je pa? tako, da bi radi vsako zo?itev napisal, da bi se jo ja lo?l od normalnega pristopa. Problem je tud v tem ker plezalnih ocen teh smu?arskih grap ni v nobenih vodni?kih zato pomoje najbol? da navedete grapo pa stopinje pa bo.

?e gre? va Vrta?o po Centralni smeri, kot se va?a mimogrede imenuje pa? napi?e?: Vrta?a XXXXm- Centralna smer 35° (tud ?e ste enkrat stopl na skalo), ?e jo ?e presmu?a? napi?? ?e III+, S4+,?e pride? gor po normalki zaradmene napi?: Vrta?a XXXXm- Normalni poristop z juga (al karkol), ?e pa spleza? gor po superdiretissimi pa napi? Vrta?a XXXXm- Superdiretissima VI, 7, M24, A5, 95°.
Zmeri bo vpisan sam en vzpon, o kvaliteti vzpona pa bo odlo?u Kreso.
Uporabniški avatar
WildRose
Prispevkov: 389
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:22
Ime in priimek: Saša Bobič

A to je bla Centralna grapa? A ne Vzhodna, al Y al kaj ?e? A ni centralna ena bolj levo, tam kjer smo se zadn? dol metal?
CyberSam
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Feb 2005, 13:31
Ime in priimek: Samo Krmelj

Kva je zdej to. A se res niste n? nau?il o PRIPRAVI NA TURO. ?li ste v eno grapo, k ji ?e imena neveste. Ni vsaka grapa ki ma dva kraka Y in ni vsaka ki je obrnena na vzhod Vzhodna.
Sam vpra?anje ?asa je kdaj boste ?li na Triglav pa bost na tromeji vn pr?li.
Uporabniški avatar
WildRose
Prispevkov: 389
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:22
Ime in priimek: Saša Bobič

Ups :oops:

Maa, preden se mi zmenmo al gremo v soboto al u nedelo, pa a gremo u logarsko al nekam na gorenjsk, traaaaaja :wink:
kdo se bo pol ?e s takimi malenkostmi ukvarju kot je ime grape! Grapa tam je, sneg je not, tuvari? je pa tud reku da lahk uno, pa uno, pa uno grapo kr sami lezemo. ?e jo ne blo treba zabele?t, pa seveda za duvanje ob piru; ime sploh ne bi bil va?n :P

Zna?i: Centralna, 35° :wink:
Uporabniški avatar
Poison Ivy
Prispevkov: 255
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:35
Ime in priimek: Ivana Odič

torej centralna: III/1-1+, M 0,01, 35°, 2180v.m. (?e ?tarta? iz primorske, ja no kaj)

a se spomnite, ko smo ?li preko gornje radgone po kramarci na kredarco-tist je bil ?ele podvig! [smilie=to funny.gif] tko da je vpra?anje, ?e nismo tud na ?e tromejo vmes sko?il?
"Maybe true. Maybe not true. Better you believe." - Sherpa saying.
Uporabniški avatar
WildRose
Prispevkov: 389
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:22
Ime in priimek: Saša Bobič

IVY! [smilie=win your love.gif]
Uporabniški avatar
Poison Ivy
Prispevkov: 255
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:35
Ime in priimek: Ivana Odič

auuu
"Maybe true. Maybe not true. Better you believe." - Sherpa saying.
Fant s kladivom
Prispevkov: 86
Pridružen: 04 Feb 2005, 17:55
Ime in priimek: Ljubljna, Gasper Podobnik

Jaz sem se pripravil in sem v vodni?ku Zimski vzponi prebral, da je to Vshodna grapa ali Y grapa. Ko sem bil tam, mi je bil opis smiseln in tudi v grapi so opisi dr?ali. Mel sem sabo tudi knjigico in sem vse sproti preverjal. Zato sem tudi na forum napisal to ime!

Druga?e pa se nisem obremenjeval s te?avnostjo, saj ni ve? koledarska zima. Va?no mi je pa bilo, da smo u?ivali!

:P
Uporabniški avatar
WildRose
Prispevkov: 389
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:22
Ime in priimek: Saša Bobič

Napaka! Pomlad se je uradno za?ela u nedeljo, 20.3. ob 13:20. Mi smo pr?li gor pa ob 13:10 - drga? povedan: ?li smo gor pozim, sestopil pa spomlad :wink:

Ampak zdej se pa odlo?te prosm: al je centralna al je vzhodna?? :?
Uporabniški avatar
WildRose
Prispevkov: 389
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:22
Ime in priimek: Saša Bobič

hmm :? a ni blo tole prej med diskusijam?? Kva je zdej to, a mamo duhce? :x
CyberSam
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Feb 2005, 13:31
Ime in priimek: Samo Krmelj

1. res je blo med diskusijam pa sm premaknu sm k mislm da je ocenjevanje smeri aktualna tema tko k nabava ?evljev al pa kj druzga in bo sigurno prerasla okvirje Vrta?e
2. Fant s kladivom, kateri vodni?ek je to in katero grapo ste plezali Y, Vzhodno ali obe.
3. Kolikor jaz vem (in vem skoraj vse :cool: ) doti?nih grap v Vrta?i ni sta pa v Begunj??ici!!!
4. V Vrta?i so iz S. ru?ja: leva grapa ki se za?ne malo desno od mesta kjer smo imeli vajo, centralna in desna grapa ki ?tartata skupaj in se nekje na sredini razcepita. Desna se seveda odcepi desno in je imela v trenutnih razmerah sigurno skalni skok vi pa ste ?lo po levi, torej Centralni do grebeva.
5.Pa smo ?e pri vpra?anju ki bi moralo zanimati vas.?e se v koledarski pomladi vzpnem na Vrta?o po normalki to ni ve? alpinisti?ni vzpon, kaj pa ?e se v istem ?asu vzpnem na Vrta?o po Centralni grapi. Vzpon po Centralni grapi je alpinisti?ni vzpon (v vseh letnih ?asih) ?e je doti?na smer v kateremkoli alpinisti?nem vodni?ku registrirana kot smer. Vsaj neko? je bilo tako in mislim da je ?e danes.
Fant s kladivom
Prispevkov: 86
Pridružen: 04 Feb 2005, 17:55
Ime in priimek: Ljubljna, Gasper Podobnik

Hvala Sa?a, res je bila ?e zima, a tako nisem bil prav na vrhu.

Sem ?e enkrat pogledal v gorni?ki vodnik Zimski vsponi v slovenskih gorah(Vladimir Habjan, Sidarta), da bom bolj siguren. Pi?e takole: Plezalna tura, Vzhodni ?leb z oceno v skali II., naklonina 40 stopinj, v najstrmej?em delu 45 stopinj, vi?ina smeri 200 metrov

? V rahlem vzponu pre?imo do ?leba, 1916 m, med Palcem in Zelenjakom. Zdaj se usmerimo proti dobro vidnemu ?lebu v vzhonem pobo?ju Vrta?e. ?e pazljivo pogledamo, prepoznamo obliko ?rke Y. V srednjem delu se namre? grapa cepi v dva kraka. Na?a pot poteka po la?jem, levem delu. Do vstopa se vzpnemo po strmem pobo?ju (ali desno naokoli). Vstopimo v grapo, na obeh traneh nas obdajajo visoki skoki. Strmo se vzpenjamo, ?leb se zo?i. Nad odcepom desnega kraka nas ?aka prvi skok. Lahko ga preplezamo po levi ali desni. Nad njim je ?e kraj?i in la?ji skok. ?leb se potem polo?i. Izstopimo na ?krbino v bli?ini vrha, ki se dviga na desni strani...

Opomba pod fotografijo: Na izstopu vzhodnega ?leba imenovanega Ipsilon
:?
Uporabniški avatar
WildRose
Prispevkov: 389
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:22
Ime in priimek: Saša Bobič

Tisto kar smo mi lezli natanko ustreza tvojemu opisu, hammerboy! Vstop, oblika (dva kraka), dva skoka, izstop tik pod vrhom, ki je na desni strani - vse ?tima :roll:
A ma? tud fotko?
Uporabniški avatar
Klemen
Prispevkov: 26
Pridružen: 05 Feb 2005, 11:07
Ime in priimek: Ljubljana, Klemen Av?i?

Torej se ji re?e centralna grapa.
Mene predvsem zanima kak?na je ocena,
kaj pomeni M 0,01? In koliko je ocenjen smuk?
Don't shit where u eat
Odgovori