Kogel - Zupanova

Oprema, strokovni članki, nasveti... in še kaj koristnega
Odgovori
Dejan
Prispevkov: 137
Pridružen: 09 Feb 2005, 13:07
Ime in priimek: dejangrigillo

Glede na aktualnost Kogla v tem delu leta, zna komu priti prav podatek, da sidri??a v Zupanovi niso ve? urejena (stol?eni svedrovci).
Uporabniški avatar
Spasiba
Prispevkov: 690
Pridružen: 09 Apr 2005, 15:01

Pa sta strica ?e rekla, da bosta z nadaljevanjem izbijanja svedrovcev ?e nadaljevala - ustavite ju :wink: !

podpis: te?ajc :P
Myspacebuttonisbroken
GregorM
Prispevkov: 450
Pridružen: 09 Feb 2005, 14:47

A celo stolkla sta jih? Sem mislil, da sta jih vaj lepo ven po?raufala. V tem primeu pa res zaslu?ita eno okoli u?es.
Uporabniški avatar
STEF72
Prispevkov: 23
Pridružen: 25 Dec 2005, 20:53
Ime in priimek: ?tefan?i? Dejan LJ-Je?ica

Jaz jima dam prou, kajti ?e bodo vse klasike navrtali, te?ajci ne bodo mel ve? kaj plezat,da bi si nabrali smeri,ki jih ?e kako potrebujejo(mo).Sej so klini not pa nekaj jih ma? sabo. Kladu:" pokala" mal frende pa jebe pa gremo naprej. ?e se ve?ina ne strinja pa nej ?opov Steber navrtajo pa ?e kak?no.
Pravi da bo izbil vse svedre v klasikah, da pa novim po defaultu navrtanih ne bo izbil svedre. Tko bo navrtanim klasikam vrnil vse ?are.
V skalo z veseljem in zadovoljstvom
Uporabniški avatar
jelena
Prispevkov: 195
Pridružen: 18 Feb 2005, 12:06
Ime in priimek: Jelena Kljaji?, Ljubljana

Ja, ?tef! En glavnih atributov klasik so gotovo razbite luknje ostale od svedrovcev! :?
Sicer mam pa ob?utek, da ste strica spoznali, al kateri Strici so vam povedali?
Bistvo ?ivljenja ni v tem da ima? dobre karte, temve? v tem, da s slabimi dobro igra?! R. Stevenson
Uporabniški avatar
Spasiba
Prispevkov: 690
Pridružen: 09 Apr 2005, 15:01

Naj identiteta stricev svetovni javnosti ostane neznana, da ne bo pri?lo do nepotrebnih lin?ev, naj se njihova usoda raje kuje po ferajnih :evil: :evil: :evil:
Myspacebuttonisbroken
Uporabniški avatar
WildRose
Prispevkov: 389
Pridružen: 04 Feb 2005, 14:22
Ime in priimek: Saša Bobič

?tef, to ti pa ne dam prou! Kar je not, nej ostane not! Za naprej naj se pa kje vi?je dogovorijo, kaj se bo navrtal in kaj ne. Ga ni gr?ega od pogleda na luknje od zbitih al pa porezanih svedrov v skali :( Pa verjetno jih tud niso zavrtal brez veze (dost plezana smer, slaba stoji??a?, te?ko zabit kline?, ... ) Smeri, ki ustrezajo pogojem za izpit za alpinista je pa tud ?e dovolj! Pa KA bi se lahk tud zamisnla, kak?ne pogoje postavlja ? tole, sem prepri?ana, je posledica (tudi) pogoja o nenavrtanih smereh. Navrtane smeri v Pakli so eno, navrtani ?tanti v la?jjih in ve? plezanih smereh pa ?ist nekaj druzga :x

Kar se pa identitete ?stricev? ti?e: javni lin? res ni potreben, na njihov ferajn bi blo pa treba protestirat ? pa nej oni ukrepajo in jih ustavijo! To se ne bi smel nadaljevat. Predvsem zaradi varnosti, pa tud zaradi lepote klasik in ostalih smeri ne.
Zadnjič spremenil WildRose, dne 17 Maj 2006, 09:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Kako naj pogledam resnici v oči, ko pa prasica vedno miži!
labro
Prispevkov: 386
Pridružen: 09 Feb 2005, 11:14

?tef, v "globalu" se sicer strinjam s tabo (in Poli?nikom). Res ne gre, da bi klasike opremljali s svedri. Ne dam pa prav ne tebi, ne njemu, ?e zagovarjata stali??e, da je potrebno ?e opremljene - ki jih je mimogrede v Slo le kakih pet ali ?est - a priori po?istiti.

Alpinisti?na zgodovina sicer ?e pozna podobne primere. ?istili so klasike v Dolomitih, Maestri je (morda) o?istil zadnji razte?aj v Torreju ... vse z argumentom, da so le tak?ne - "prazne" - smeri, spet "one prave" smeri (s ?arom). Zanimivo ... vsa ?i??enja - brez izjeme - je plezalska srenja obsodila za neprimerna (in priporo?ila ?istilcem, naj za do?ivljanje "pristnosti" obstoje?ih varoval pa? ne uporabljajo).
Primer Zupanove, Kamni?ke, Akademske, Virensa (Son?ine direktne, S raza Mojstrovke) je specifi?en in mo?no dvomim, da ga pri svojih (plezalskih letih) izku?njah sploh pozna?.
Smeri sta bili namre? navrtani po tihem (po moje za poku?ino - z namenom provokacije), brez konsenza klajmberjev. Takrat se je o tem ?e razvila debata na KA. Plezalci so opremljanje sicer obsodili, nih?e pa ni govoril o ?i??enju.

Sam menim, da ?i??enje Zupanove ni primerno zaradi tega ker:
- je smer ultra obljudena, vmesno varovanje (za za?etnika) pa niti ni tako dobro,
- so bili stari ?tanti zani? (20 do 30 let stari klini),
- je zaradi svedranja nastala v smeri nepopravljiva ?koda - ja, ok Sika - zdaj pa so na ?tantih skrpucala razbitih sider,
- na ?tantih zdaj ni ni?esar (niti starih klinov),
- se s tem dejanjem obljudenost smeri ne bo zmanj?ala - ?e je bil tak namen ?i??enja,
- dejanje ni bilo podprto s strani KA, je brez konsenza in kot tako spodbuja "samoiniciativo belega vite?tva" (?e kar pozabljamo, da se obseg javnega dobrega nezadr?no kr?i) in je voda na mlin zagovornikom izgona alpinistov iz raja - sten.

In za konec ... tvoj argument, da ni klasik za te?ajce ... enostavno ne vzdr?i. ?e dobro pomislim, sem v sedemnajstih letih plezanja v Kamni?kih uspel potipati skalo le v kak?ni polovici obstoje?ih smeri (po vodni?ku) ... pa tudi vsi leto?nji novope?eni alpinisti so uspeli skupaj spraskati zahtevane vzpone (kljub svedrom na ?tantih Zupanove & Co).

Torej, malo domi?ljije, in ... go out there and climb!
Uporabniški avatar
en Matej
Prispevkov: 220
Pridružen: 10 Feb 2005, 22:48
Ime in priimek: LJ

?tef, ?e bi res rad ?im prej nabral smeri za izpit mogo?e ena ideja.

Pojdi za en lep poletni vikend s kakim sopripravnikom na kamni?ko sedlo. Z in JZ stena Planjave ponuja kup kratkih, lahkih smeri. Dostop lahko naredita preko Brane (Kaptanski greben gor, pa ?ija dol) in mata ?e dve smerci. Pol se pa dva dni plazita po Planjavi sem in tja. Deset komadov vama ne uide.

Al pa po Velikem grebenu do Skute, po eni od smeri na vrh, nadaljuje? po grebenu na Rinke in ma? tri smeri v enem dnevu.

Sicer se mi zdi, da je fajn plezat za lastno zadovoljstvo, ne za kljukce, ?tevilke, dnar, slavo...
Samo brez panike.
Uporabniški avatar
STEF72
Prispevkov: 23
Pridružen: 25 Dec 2005, 20:53
Ime in priimek: ?tefan?i? Dejan LJ-Je?ica

En Matej hvala za namige in oprosti Labro. Hotel sem re?i, da mi pa? navrtavanje smeri ni v?e?. Mladeni?evo po?etje res ni opravi?ljivo.Strinjam se , da kar je navrtano naj ostane navrtano. Bojim se le, da bodo za?eli vse bolj navrtavati smeri, kar bi bila velika ?koda. Zdi se mi pa da svedrov ni izbil ampak le odvil, tako da se bodo verjetno kaj kmalu spet pojavili.(za lepljence nisem sigurn).Tudi meni nikdar nebi pri?lo na misel, da bi uni?eval opremljeno smer (sem prelen :mrgreen: ),ker ni prav. Razumem pa njegov bes. q<y , kar pa ne opravi?uje ni?esar. Ali je to Vandalizem? ?e ?e mora pa? mora,jih bo ?e enkrat od koga dobu.
Aja, vedno pa plezam iz veselja in z zadovolstvom.
V skalo z veseljem in zadovoljstvom
fed'r
Prispevkov: 1
Pridružen: 15 Avg 2005, 10:36
Ime in priimek: Andrej Komenda

Odgovori