To pa je blo nakladanje

O vsem, kar res ne paše nikamor drugam...
Ventil
Prispevkov: 86
Pridružen: 22 Feb 2005, 19:48
Ime in priimek: Komac

Men se zdi najpomebneje da proba? grif in da ma? dost powerja, da ga zadr?i?.

Vsi vrvni manevri pa pridejo prav predvsem, ko dela? vi?ince ali ko ?ez balkon omaro dviga?.
Uporabniški avatar
en Matej
Prispevkov: 220
Pridružen: 10 Feb 2005, 22:48
Ime in priimek: LJ

Sem se kon?no mal pomiru. Prej je skor ki?ta skoz okno letela.

Konc koncev lahko vsak svoje pove, ?e ma kaj pametnega za povedat. Sej ma na?elnik prav. Ne vtikaj se v stvari, ki jih ne obvlada? (velja za vse nas). Zato pa mamo imena, da ve? kdo ti kaj prodaja.

Lp. :)
Samo brez panike.
Uporabniški avatar
tagajstna
Prispevkov: 185
Pridružen: 15 Mar 2005, 13:45
Ime in priimek: Neda Podergajs

Potem bi bilo pa zares ?udovito, ?e bi in?truktorji tisto tako opevano (nad)znanje kdaj tudi pokazali te?ajcem / pripravnikom. Tako pa pride? na izpit za alpinista in kar zija?, ko vidi? skoz kak?en dril so drugi ferajni dali svoje kandidate v tednih pred izpitom.

Ok, brez zamere, ?e pilim ostrino. Tule bi rada dala predvsem predlog, da se v naslednjih letih bolje organizira mati?arsko izpitno udejstvovanje. Da ne bodo na na?e kandidate ?e vnaprej gledali, ?e? - aha, ti si mati?ar, kar pomeni, da nima? pojma! Kolikor se spoznam na ferajnovsko birokracijo, je v finan?nem interesu ferajna, da ima ?im ve? registriranih alpinistov, a ne? Mogo?e bi blo dobro, da se na?rtno naredi kaj v tej smeri.
Saj ?e vsi ugotavljamo, da sam zase naslova pa? ne rabi?. Mogo?e pa ostaja njegov pomen v tem, da lahko z njim naredi? kaj za svoje soferajnovce.
Never ever give up!!
Ventil
Prispevkov: 86
Pridružen: 22 Feb 2005, 19:48
Ime in priimek: Komac

OK, se popravim, se lahko zgodi da pade?, razlogov je lahko miljon al pa samo en - da si pa? za?el plezat.

Jaz osebno mislim, da recepta ni, kaj potem nardit. Za?ne? pa? improvizirat. In tukaj se mi spet zdi najpomembneje, da si dobro uplezan, ker bo? ve?ino stvari najhitreje naredil, ?e bo? mal posoliral.

Je pa en dohtar, tudi zelo dober alpinist (ne iz Matice) rekel, da v steni sam nima? nardit skor ni?, ?e je po?kodba resna. Sploh z znanjem prve pomo?i, kakr?nega navadni smrtniki imamo. In z opremo, ki jo nosimo s seboj v te?jih smereh.
Uporabniški avatar
en Matej
Prispevkov: 220
Pridružen: 10 Feb 2005, 22:48
Ime in priimek: LJ

Ventil napisal/-a: Je pa en dohtar, tudi zelo dober alpinist (ne iz Matice) rekel, da v steni sam nima? nardit skor ni?, ?e je po?kodba resna. Sploh z znanjem prve pomo?i, kakr?nega navadni smrtniki imamo. In z opremo, ki jo nosimo s seboj v te?jih smereh.
Se strinjam. Lahko pa marsikaj zejebe?. Zato je osnove vseeno fajn poznat.
Samo brez panike.
Ventil
Prispevkov: 86
Pridružen: 22 Feb 2005, 19:48
Ime in priimek: Komac

en Matej napisal/-a: Zato je osnove vseeno fajn poznat.
Ja, in zato je V OSNOVI vseeno, ali recimo pri nekem manevru uporabi? provizori?ni vozel, ali kito ali kaj tretjega.

In te osnove se na A? nau?i? in je brez veze, da te na izpitih drkajo na nekih detajlih, ki so navedeni v novi izdaji knjige in veljajo za svete od leto?njega februarja naprej...
CyberSam
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Feb 2005, 13:31
Ime in priimek: Samo Krmelj

To, da bojo gledal na mati?arje kot da nimajo pojma je in bo, ker so pa? zafrustrirani.
Vpra?anje je zakaj ste padl: ker niste znal, ker vam nismo (prov) pokazal, ker smo vs premal drilal la ker vs je meu frustko na piki, da po lah re?e da pojma nimate?
Ali se vam je zdelo va?e znanje slab?e od znanja ostalih, ker js osebno teh isku?n do zdej nism meu. Povejte kva je treba po va?e narest, da naute padal?
Uporabniški avatar
Najvisja Instanca
Prispevkov: 231
Pridružen: 01 Mar 2005, 09:59
Ime in priimek: zadnje guralo

Ne bi rekel da se sem se preve? zagrel, prej se mi zdi da so se vam pregrele glave, ?eprav se strinjam s precej?nim delom napisanega, predvsem v za?etnih delah.

Dejan je napisal dober povzetek novih znanj, na nas starej?ih in?truktorjih je da obnovimo dosedanje znanje in ga prena?amo naprej. Narobe pa je da o teh zadevah razpravljajo te?ajniki.

Generalno gledano koli?ina znanja, ki se zahteva za izpit ni tako zelo napa?na, je pa mimo izpitna komisija in njen na?in dela. Marsikatera napaka pa je tudi na nas: premalo iz?rpno podajanje znanja te?ajcem, neobnavljanje znanja in podobno.

Tisto pravilo ki sem ga napisal, ?e kar velja. Dokler ne dobi? dovolj znanja, ne more? razpravljati o njemu. Ker po tele debati znajo dobiti vtis, da je ve?ina znanja ki se ga zahteva nepotrebnega in ga ne potrebujejo za varno plezanje.
Ne mene več prosit za izpisnice
Tinca
Prispevkov: 111
Pridružen: 20 Feb 2005, 11:20
Ime in priimek: Tina Di Batista, Ljubljana

Jaz bi tudi nekaj dodala oz. vpra?ala.
Ali sploh obstaja literatura, po kateri bi se lahko u?il za izpit za alpinista (ker vem, da so A? in una Beletova v nekaterih stvareh ?e zastarele) oz. ali so vse stvari, ki jih zahtevajo na izpitu zapisane v tej literaturi.
Meni se zdi, da tega ni in zato se tudi dogaja kar se!
Primer: na izpitu za ?portnega plezalca so (ker ni bilo prave knjige, ki bi ponujala vsa znanja, ki jih izpit zahteva) sami sestavili skripto in jo tudi poslali vsem kandidatom. In na izpitu se je zahtevalo to?no tisto znanje, ki je bilo tam napisano.
?e pa tega ni, si pa seveda lahko vsak prepotenten in?truktor, ?e posebej, ?e je iz kamni?kega konca, vzame 5 min ve? in najde neznanje.
Se pa tudi strinjam z Nedo, da se drugi? kandidatom organizira neko pripravo na izpit.
Uporabniški avatar
en Matej
Prispevkov: 220
Pridružen: 10 Feb 2005, 22:48
Ime in priimek: LJ

?e vedno ?akam na odgovor velecenjene Najvi?je in?tance na moje vpra?anje v zvezi s ponesre?encem. O tem mi v treh letih na ferajnu ?e noben in?truktor ni povedal niti besede. Baje mi je vpra?at dovoljeno.

V ?trikanje se nisem imel namena vtikat, ker sem za to ?e prezelen.

O?itno bo treba spet enkrat v Bejlisu do konca ostat, ko se po desetih bulvodkah zve celo kaj konkretno uporabnega. A ne na?elnik.
Samo brez panike.
Ventil
Prispevkov: 86
Pridružen: 22 Feb 2005, 19:48
Ime in priimek: Komac

?e bi ostajal preprost recept, bi ti ga na vsaki ?oli povedal. Pa ne obstaja.
Evo, kratek napotek (ni od in?tance, je pa od biv?ega na?elnika in in?truktorja):

1. Ustavi? padec, ustrezno fiksira? ?trik
2. Gre? do ponesre?enega ali ponesre?enega spravi? do sebe
3. Pokli?e? na pomo? ali se skupaj s ponesre?enih spravi? do pomo?i

?e bo? malo pokramljal s kolegi, ki so v tak?ni situaciji bili ali pa prebral kak?no knjigo (verjamem, da si jih nekaj ?e) bo? ugotovil, da so razli?ni alpinisti v razli?nih situacijah razli?no reagirali. Tistim, ki jim je ratalo, so naredili prav. Drugi pa? narobe.
Uporabniški avatar
en Matej
Prispevkov: 220
Pridružen: 10 Feb 2005, 22:48
Ime in priimek: LJ

Hvala, Ventil. Sej vse to vem.
Ker je Labro postavil precej konkretno vpra?anje, ki je bilo naslovljeno med drugimi tudi name, sem se nanj seveda odzval. Govoril sem samo o medicinskem vidiku zadeve. Ostalo se boste ?e vi zmenili. Moti me le, da ?ef no?e priznati svoje napake.

Med tem, ko ti kli?e? pomo? ali ponesre?enca spravlja? do pomo?i, se ti je ta ?e zadu?il ali izkrvavel. Game over. Pusti ga tam in sestopi v dolino.
Pa brez zamere.

?e vedno mi noben in?truktor ni ni? povedal o prvi pomo?i, o ?emer pripravniki baje ne smemo diskutirati. Torej formalno o tem nimam pojma.
Kak?en pa je odgovor kompetentnih na Labrotovo vpra?anje?
Samo brez panike.
ortic

lepi niste!
vem priporocam plasticno kirurgijo in nc druzga!
pa hvala za razumevanje :evil:
Ventil
Prispevkov: 86
Pridružen: 22 Feb 2005, 19:48
Ime in priimek: Komac

en Matej napisal/-a:Med tem, ko ti kli?e? pomo? ali ponesre?enca spravlja? do pomo?i, se ti je ta ?e zadu?il ali izkrvavel. Game over. Pusti ga tam in sestopi v dolino.
Pa brez zamere.
Se mi je zdel, da ti (vam) je nekak jasn, da ko pride? do ponesre?enega, da mu nudi? prvo pomo?.

Verjamem toliko v zdravo pamet prisotnih na forumu.

Nudi? je pa toliko, kot zna? in kot ima? pri sebi opreme.
Uporabniški avatar
en Matej
Prispevkov: 220
Pridružen: 10 Feb 2005, 22:48
Ime in priimek: LJ

labro napisal/-a: V kak?nem primeru (po?kodbi) pa bi sploh lahko oprtali po?kodovanega soplezalca na hrbet, ne da bi s tem ogro?ali njegovo zdravje in tvegali nadaljne po?kodbe?

Po?kodba glave - potrebno nadziranje zavesti ...
Odprti zlomi povezani z izgubami krvi - potrebno nadziranje zavesti, ?ok ...
Zlom roke - verjetno lahko abzajla sam ... s pomo?jo od spodaj
Zlom noge - podobno ...
Morda iz?rpanost ...
Najvi?ja in?tanca napisal/-a: - in?truktor ve ve?, razpravlja da si nabere novo znanje, zavr?e neuporabno in potem to znanje podaja manj izku?enim ali neizku?enim.
Ventil napisal/-a:Se mi je zdel, da ti (vam) je nekak jasn, da ko pride? do ponesre?enega, da mu nudi? prvo pomo?.

Verjamem toliko v zdravo pamet prisotnih na forumu.

Nudi? je pa toliko, kot zna? in kot ima? pri sebi opreme.
Tolk o podajanju znanja manj izku?enim.
Samo brez panike.
Odgovori