...še se pleza

Herojske zgodbe z gora in gostiln.
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

Danes popoldan sem opravil solo vzpon v Gradiski turi. Splezal sem smer Steber, 2x.
Bilo je lepo in toplo. Sončno. :)
Statistika: 2x130m ~ 260 m , ocena: V, alpinistični freesolo vzpon
Dobra volja skrajša pot.
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

Za prvi solovzpon po Stebru sem rabil 24 minut za drugi solo vzpon 18 minut.
Ko sem dugič soliral Steber je takoj za mano v smer vstopila še ena naveza.


Platke pod vrhom
Slika


Na vršnem grebenu
Slika

... po drugem solo vzponu, na sestopu se še enkrat ozrem proti Stebru ...
Slika

[url]Slika
Zadnjič spremenil Silvo K., dne 24 Apr 2019, 18:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Dobra volja skrajša pot.
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

18.10.2018 spet Gradiska tura in spet smer Steber in spet dva krat in spet freesoolo ;)
Res je lepo v Vipavski dolini. Clovek bi se kar preselil ;)


Drugič na vrhu
Slika

Slika
Dobra volja skrajša pot.
Uporabniški avatar
merman
Prispevkov: 464
Pridružen: 10 Mar 2005, 10:08
Ime in priimek: matevž jerman

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Free_solo_climbing

definicija free solo... brez vrvi, pasov,...

lp, m
pučas pa z´andahtjo!
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

No jaz se nisem Varoval, nisem se dotaknil nobenega klina ali svedrovca.
Dobro preberi.Če uporabljaš nasteto opremo za varovanje, jaz je sploh nisem uporabil.
Zakaj mislis da je z tri kilogramskim rukzakom lazje ;)
Dobra volja skrajša pot.
CyberSam
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Feb 2005, 13:31
Ime in priimek: Samo Krmelj

Silvo, čestitke za odlične povezovalno-ponavljalne vzpone, ki jih opravljaš.
Free solo je angleški izraz in pomeni to kar je napisal Matevž-plezanje sam, prosto, brez vrvi, pasu in kakršnih koli drugih pripomočkov, ki bi teoretično lahko rešili plezalca iz zagate. Teh pripomočkov naj nebi bilo niti v nahrbtniku osebka ki opravlja free solo vzpon.
Pri nas so v glavnem v rabi izrazi:
Solo= plezaš sam-nič ne pove o varovanju ali načinu (prosto ali tehnično) plezanja. Torej, če plezata s prijateljem neko smer nenavezana to ni solo.
Solo z/brez varovanja= plezaš sam z/brez varovanja.
Solo z/brez varovanja, PP/tehnično- Plezal si sam, z/brez varovanja in smer si splezal prosto/tehnično.
Seveda so možne vse kombinacije napisanega.

V tvojem primeru gre po vsej verjetnosti za solo, prosto ponovitev. Ali si se varoval ali ne ne vem. Glede na to, da je na obeh fotkah na tebe privezana vrv bi sklepal da- lahko pa da se motim.

Bravo Marinčič. Otroci ne počnite tega doma.

PS: Teža nahrbtnika ne igra vloge pri poimenovanju vzponov.
javoršek
Prispevkov: 390
Pridružen: 09 Jan 2010, 18:07
Ime in priimek: lj

imam precej provokativno vprašanje za brihtne buče tega ferajna.

Plezam v kopalkah, imam samo gojzarje obute. A v gojzarjih vezalke! Te vezalke pa nič več "original", ampak dva milimetrsko pomožno vrvico (prusik).
nekateri veste, da so se okrog vezalk že napletle precej "močne" zgodbe, ki jih bomo nekoč pripovedovali vnukom. Namreč, da so si samo z vezalko rešili življenje!
Vprašanje.
A je v kopalkah in gojzarjih s prusikom namesto vezalk sploh možno free solo?
Ne pričakujem odgovora! Pa tudi ne želim si ga, le ne pametujmo preveč!
Silvo je plezal v Stebru Gradiške Ture. Lepo, vsaj nekdo še šlata skalo in to tudi napiše.
Soliranje v naših hribih bi morali razložiti eni drugi "modeli"; Slavc (Slavko Svetičič), Peter Podgornik, ta Črn (Filip Bence), Franček Knez, Pablo (Pavle Kozjek), Tomo Česen, Silvo Karo, Johan (Janez Jeglič), mogoče še kdo, to je generacija ki je SOLIRALA, tisti med njimi ,ki so še živi, to še kar počnejo in ne berejo iz nekih angleških linkov kaj to pomeni!

Javoršek
Džoni
un
Prispevkov: 191
Pridružen: 03 Jan 2011, 23:00
Ime in priimek: griljo

đoni dej si ga mal u izi vzem(;

Oba s Silvom pašeta v podobno kategorijo ljudi, ki objavljata na našem forumu. Ti pišeš o svojih junaških turnih smukih, ko v nemogočih in nevarnih razmerah odsmučaš neverjetno smuko, ker ti si pa tak car, da ti nič ne pride do živega.

Silvo pa včasih objavi kaj je posoliral.

Še vedno vaju imamo oba radi.

Ampak, ker je namen ferajna, da izobražujemo ljudi, bi bilo fajn, če bi članom ponudila vsa dejstva taka kot so. S tem bi lahko preprečila kakšno poškodbo ali pa še kaj več, sploh glede na to, da je ta forum javen.

Mi pa se ne bi več spraševali ali je Silvo štrik nesel čez steno zaradi 3kg ruzaka ali ne. Mene tudi zanima ali je imel vinjeto.

Še dobro, da si omenil veliko število še živečih ljudi, ki so nekoč solirali. Mogoče bi lahko njih vprašali ali so se varovali ali ne. Ampak ali je to sploh pomembno?

Plezamo v končni fazi zaradi nas samih, ker nam je to fajn. A ne? Zato nas v končni fazi nič briga kdo kaj leze in kako. Ampak če pa nekdo objavi, da je zlezel freesolo in je na fotki vidno oblečen v pas in privezan na vrv, potem pa se ja lahko kdo vtakne v to!

Še danes srečaš tudi koga od ljudi, ki jih nisi naštel kako se sami odpravijo čez kako klasiko v slovenskih hribih in tega nikamor ne pišejo, ker jim je to pač fajn počet in jih boli kurac kaj si ostali mislijo o njih.

Peace!


Da ne bo kakih zamer pa pripenjam še tale filmček (akcija se začne na okoli 1:20):
https://www.youtube.com/watch?v=XIFqpEwCZgU

Verjetno gre za najbolj clean vzpon ever! Naked solo!

Samo še vprašanje časa kdaj bo kdo v tem stilu prilezel na Everest. Globalno segrevanje pa to(;
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

23.10.2018. Še enkrat sem sel nabirat kostanj v gozdove nad Vipavo. Pa sem se enkrat solo / prosto splezal Steber v Gradiski Turi. Res je lepo v Vipavski dolini :) ;)
Dobra volja skrajša pot.
javoršek
Prispevkov: 390
Pridružen: 09 Jan 2010, 18:07
Ime in priimek: lj

Pavle je nekaj mesecev predno je za vedno ostal v hribih napisal tole;

https://www.gore-ljudje.net/novosti/32915/

za vse, ki pogrešajo moja poučna sporočila, naj si zadnji odstavek Pavletovega zapisa preberejo še 1x...ali pa 2x!

"Plezati sam je ena najlepših izkušenj, a le kadar si popolnoma pri stvari. Nikdar in nikoli, kadar nisi zares pripravljen in prepričan, da je pravi dan za to. In ko se odločiš, misli samo na plezanje, nikdar na reševanje ostalih problemov, ki z gorami nimajo ničesar. To so moje izkušnje. Ne bom jih prodajal, a če se zdijo komu koristne, jih mirno lahko uporabi zase. Tudi plezalci smo nagnjeni k temu, da se učimo na lastnih napakah, in pri solo plezanju je takšna šola zares enkratna in neponovljiva. Dobesedno ..."


in ja, edina prava pot je manj teorije in več prakse.

P.S. velja tudi za odrasle!
Džoni
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

Danes je bil v Gradiski turi dan Čeških plezalcev.Govorilo se je slovansko.
Jaz pa v Steber. Danes sem ga splezal pet krat. Plezal sem solo / prosto.
Ves cas je tekla slovanska beseda. Zanimalo jih je ce pri nas vsi solo plezajo. Seveda sem jih pomiril, ko se povedal da je 99,99% vzponov v navezi.
Sicer je bil bolj oblacen dan. Sonce je sijalo le kaksno uro.
Dobra volja skrajša pot.
CyberSam
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Feb 2005, 13:31
Ime in priimek: Samo Krmelj

Čestitke Silvo. Vidim, da uživaš in to je pomembno.
Saj se kar bojim vprašat, da ne dobim zopet pridige o pravi poti in podobnih stvareh od kakšnega "tahudega modela".
Čemu vrv na tistih fotkah. Ne da se mi zdi to blazno pomembno, me pa vseeno zanima.
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

Za sestop tokrat, sicer je pa lahko tudi za varovanje.
Dobra volja skrajša pot.
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

... fotke z zadnjega soliranja Stebra v Gradiški Turi

Slika



[url]Slika
Dobra volja skrajša pot.
Silvo K.
Prispevkov: 219
Pridružen: 14 Mar 2011, 10:11
Ime in priimek: Silvo Kragelj, Ljubljana

Na Velikonočni ponedeljek sva v lepem sončnem vremenu s Polono P. splezala smer Steber v Gradiški Turi nad Vipavo. (V/130m). Sestopila sva po ferati.

Slika


[url]Slika
Dobra volja skrajša pot.
Odgovori