Mademoiselle Parisienne (Parižanka v Debeli peči)

Herojske zgodbe z gora in gostiln.
Odgovori
dizl
Prispevkov: 4
Pridružen: 07 Jul 2019, 13:01
Ime in priimek: Mark Radmelic

"Nadpovprečno dobra skala za Julijce, ena najbolj obiskanih smeri VI stopnje v Julijcih, strma monolitna stena" so le nekateri stavki, ki opevajo smer Parižanka v Debeli peči.
Ker pa ne verjamemo vsega na besedo, sva se z Urošem Griljem odločila, da to še osebno preveriva.

11.7.2019 se ob 7h dobiva pri Kovinarski koči, kjer poslikava vodiček in si od daleč ogledujeva steno.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Ej Griljo, a se ti zdi stena mal mokra? Ma neeee...

Slika
Hoja do začetka smeri mine hitro, mislim da sva potrebovala slabo uro in pol.

Slika
Koncentracija je potrebna že na samem začetku, kjer je nekaj "skremblanja" in lahkega poplezavanja.

Slika
Ob 9h sva že navezana in ogreta, Uroš že pleza prvi cug, ki pa ni dovolj zahteven, da bi te ogrel na to, kar prihaja..

Slika
Zadeva se hitro postavi po konci, zračnost bi ocenil z 9/10.

Slika
Raztežaji so konsistenti in en za drugim precej zahtevni. Tu zrem gor proti Grilju v upanju na boljše čase :D

Slika
Uroš pa celotno smer name "gleda zviška".. Mu ne gre zameriti, je celo smer plezal naprej. Js bom mogu še mal žgancev pojest za kej tazga..

Slika
Matr, kva pa zdej?

Slika
Evo, tkole bo šlo.

Slika
Ko prideva iz Parižanke nadaljujeva po Severnovzhodnem razu do vrha Debele peči.

Slika
Ruševje naš prijatelj.

Slika
Alpinistični oviratlon.

Slika
Tudi Severnovzhodni raz ponudi nekaj zračnosti z lepimi razgledi na dolino.

Slika
Severnovzhodni raz. Legenda pravi, da to nekateri presolirajo. Men je blo kar všeč, da sem na štriku.

Slika
Še zadnji sladkorček..

Slika
Čeprav že pri koncu, je treba pazit, da se ne spotakneš ob katero izmed korenin..

Hvala ti Grilj, za tole lepo smer. Vodil si jo suvereno in z obilo potrpljenja, sploh, ko sem parkrat gledal kje hudiča naj grem..
Smer je zahtevna, konsistentno težka (poglejte si skico) in zahteva kar nekaj moči. Malce jo začini tudi ponekod mokra skala, kjer mi je noge 2x odneslo.
Utrgal sem tudi 2 ali 3 lepe oprimke, tako da naslednji ki gre plezati to smer - sori :D
un
Prispevkov: 191
Pridružen: 03 Jan 2011, 23:00
Ime in priimek: griljo

Ta štrik je rdeče barve!!😁
Hey Joe
Prispevkov: 473
Pridružen: 04 Nov 2011, 11:13
Ime in priimek: Janez Marinčič

Malce presenečen ugotavljam ponekod na spletu, da Pavle Kozjek v Debeli peči ob prvenstvenem vzponu ni imel soplezalca ali pa soplezalec ni natančno naveden.
Toda prijatelj Pavle mi je, davno je že tega, zanesljivo rekel:
Tina (Mihelič), hči velikega alpinista in pisca gorniško plezalske literature Tineta, se je vrnila s počitniškega dela v Parizu. Pavle je vsako fejst punco rad pogledal, Tino pa še posebej.
In sta šla v Debelo peč ter splezala Mademoiselle Parisienne.
Odgovori