Na podlagi vladnih odlokov v Republiki Sloveniji – velja od 16. oktobra 2020, velja za naše koče (smo v rdečih statističnih regijah)  sledeč režim:

obratovanje gostinskih obratov je načeloma prepovedano, razen dveh izjem:

• Opravljanje gostinske dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač za goste, ki prenočujejo v planinskih kočah in sicer od 6.00 do 22.30 (gostje, morajo prostore zapustiti do 23:30). Postrežba je možna za mizami, ob upoštevanju razdalje med osebami najmanj 1,5 metra (razen pri osebah istega gospodinjstva). Ta izjema torej velja zgolj za obiskovalce, ki v koči prenočujejo in ne tudi za dnevne obiskovalce.
  • Osebni prevzema jedi in pijač za vse obiskovalce. Torej, oseba prevzame hrano in pijačo, brez postrežbe, embalažo pa da v smeti ali odnese s seboj v dolino.

Nacionalni inštitut za javno zdravje je 2.9. posodobil Higienska priporočila za izvajanje turistično-gostinske dejavnosti za preprečevanje širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2.

Povzetek ključnih priporočil oz. ukrepov za goste planinskih koč:

• Ob prihodu v kočo si naj razkužijo roke.
  • Zagotavljajo naj zadostno medosebno razdaljo, še posebno v notranjosti koč.
  • Obvezna je uporaba obrazne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela.
  • Omejuje naj se številčna omizja. Med osebami za isto mizo naj bo zadostna medosebna razdalja, razen v primeru družinskih članov / članov istega gospodinjstva.
  • Dosledno skrbite za higieno rok. Roke umivajte z milom in vodo ali jih razkužite s primernim razkužilom in sicer po dotikanju katerih koli površin ali predmetov. Priporočamo uporabo lastnih razkužil ali alkoholnih dezinfekcijskih robčkov.

Omejitve pri prenočevanju v planinskih kočah:

• V sobah z več posteljami so lahko nameščeni le gosti iz istega gospodinjstva ali gosti, ki potujejo skupaj in so že sicer v tesnem stiku (npr. skupina na društvenem izletu, skupina prijateljev na skupni turi).
  • Za zagotovitev prostega ležišča naj gosti predhodno poskrbijo za rezervacijo, saj se kapacitete zaradi ukrepov zapolnijo hitreje kot sicer.

Koronavirus – COVID-19 – aktualni podatki